Tervislik toitumine raseduse ajal

by | 16. apr. 2021 | 0 comments

Tulevase ema dieet peaks sisaldama mitmekesist toitu selleks, et arenev organism oleks varustatud kõige tarvilikuga kasvamise jaoks ja ema keha toitainete tagavarad oleks täiendatud. Seetõttu on rasedus ka ideaalne aeg muudatuste tegemiseks toitumises ja elustiilis.

Niisiis, mida täpsemalt peaks lapseootel naised sööma ja mida tuleks vältida? Alljärgnevalt arutame peamiseid põhimõtteid, millest iga tulevane ema võiks lähtuda.

Täisväärtuslik toitumine

Raseduse ajal on oluline tarbida erinevaid toiduaineid. Mida rohkem erinevaid toidugruppe ja mitmekesisem toitude valik, seda rohkem saab vajalikke toitaineid sealt kätte. Lapse kasvamiseks, vereloomeks, platsenta kasvuks, ja rinnanäärme arenguks on oluline panna rohkem rõhku toiduainete kvaliteedile.

Vajalikud toitained

Valgud. Arenev loode vajab uute valkude sünteesi kudede ehitusmaterjali jaoks. Lisavalke on vaja ka rinnapiimavalkude moodustamiseks kulutatud aminohapete kompenseerimiseks.

Head valguallikad: liha, linnuliha, kala, muna, oad, tofu, juust, piim, pähklid ja seemned.

Toidurasvad. Küllastumata rasvhapete sisaldus on väga oluline, kuna toidurasvad annavad kehale energiat ja aitavad üles ehitada rakumembraanid. Laktatsiooni ajal saab imik küllastumata rasvhapped kätte emapiima kaudu ning need on vajalikud kesknärvisüsteemi ja aju funktsioonide arenguks.

Head rasvhapete allikad: kala, pähklid, linaõli, avokaado.

Süsivesikud. Kuna energiavajadus kasvab raseduse jooksul, seda tuleb katta tavalisest suurema süsivesikute kogusega. Lisaks sellele on süsivesikud olulised veresuhkru glükoosisisalduse hoidmiseks.

Head süsivesikuallikad: täisteratooted, puu- ja köögiviljad, riis.

Kasulikud vitamiinid ja mineraalained

  • Foolhape. Külluslik foolhappe tarbimine aitab tagada folaatide arvu organismis. See on tähtis, kuna foolhape vähendab lapse arenguprobleemide ohtu. Head foolhappe allikad: roheline köögivili, täisteratooted, pärm.
  • C-vitamiin. C-vitamiin aitab tugevdada immuunsüsteemi, vähendada väsimust, tagada luustiku ja liigeste vastupidavust. C-vitamiini allikad: punane paprika, tsitrusviljad, kiivi.
  • Jood. Kuna jood osaleb ainevahetuses ja kilpnäärme hormoonide sünteesis, lapse kasv ja vaimne areng toetub joodi saamisele. Head joodi allikad: piim ja piimatooted, mereannid, munad, jodeeritud sool.
  • Kaltsium. Kaltsium on vajalik ema luude tugevdamiseks ja lapse luustiku moodustamiseks. Head kaltsiumiallikad: piim ja piimasaadused, kala, datlid, riis.
  • Magneesium. Magneesium toetab kudede kasvu, lihaste talitlust ja energia- ja ainevahetusprotsesse. Head magneesiumi allikad: oad, punapeet, kõrvitsaseemned, piim, muna.

Toidud, millest lapseootuse ajal hoiduda

Üldjoontes soovitatakse lapseootel emadele tarbida piiratud koguses toiduaineid, mis sisaldavad rohkelt lisatud suhkrut, soola, ja vürtse. Suhkrurikaste toitudega ei tasuks liialdada, kuna nad on mineraalaine-ja vitamiinivaesed. Liiga soolased ja vürtsikad toidud aga võivad põhjustada liigset vedeliku kogunemist kudedesse ja tursete teket.

Toidud, mida eksperdid soovitavad vältida:

  • Toores või alaküpsetatud liha ja linnuliha.
  • Toores kala. Näiteks: sushi, sashimi, ceviche ja carpaccio.
  • Toored või alaküpsetatud munad. Näiteks: pehmeks keedetud või pošeeritud munad.
  • Toidud, mis sisaldavad alaküpsetatud mune. Näiteks: toores koogitaigen, tiramisu, šokolaadivaht, kodutehtud jäätis.
  • Pastöriseerimata piim ja sellest valmistatud toidud.

Selleks, et vältida vitamiinide ja mineraalainete defitsiiti, lapseootel ja imetavad emad peavad saama piisavas koguses kõiki vajalikke toiduaineid. Samas on sellel perioodil ka vahel raske leida aega toidu valmistamiseks või isegi söömiseks. Just seetõttu Liveat Green teeb teie elu lihtsaks ja valmistab just teile vastava päevase toidunormi kõigi vajalike toitainetega. Telli maitsvad road ja personaalne toitumiskava juba täna!

Kirjutatud - Liveat Green

Iga inimene on unikaalne! Liveat Green eesmärk on tagada tasakaalustatud toitumist individuaalselt igale inimesele arvestades ta eluviisi, energia vajadust ning füsioloogilisi parameetreid.

Kommentaarid

0 Kommentaari

0 Comments

Submit a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Seonduvad postitused

Mis on Sous Vide?

Mis on Sous Vide?

Tervislik toitumine ei põhine ainult tasakaalustatud toitumiskaval, vaid ka valmistusviisil. Liveat Green on pidevalt innovatiivsete lahenduste otsingul ning...